Kanvas İş Planı

Kanvas İş Planı

Bir iş fikrini hayata geçirmeden önce modellemek önemli ve gerekli bir adımdır. Girişimciye iş kurma ve işletme sürecinde yol gösterici bir rehber niteliği olacak iş planı, girişimcinin hedeflediği iş modelini, işini nereye ulaştırmak istediğini bilmesini, finansman kaynaklarını nasıl sağlayacağını ve girişimin başarılı olma durumunu gösterir. Bir şirketin sürdürülebilir başarıya ulaşabilmesi için geçerliliğini kanıtlamış bir iş modeline sahip olması gerekir.

Kanvas iş planı, girişimcinin kurulu veya kurmayı düşündüğü işletmesi ile ilgili düşüncelerinin, hedeflerinin, planlarının yer aldığı, zamanla değişen koşullara ve fikirlere göre güncellenebilir, bir iş fikrini 9 ana başlıkta düzenlemeye ve tüm bileşenleri tek bir sayfa üzerinde görebilme sistematiğine sahip modeldir. Kısaca bir firmanın iş stratejisi, kar elde etme planıdır. İşletmenin satacağı ürün yada hizmetleri, hedef pazarı ve tahmini işletme giderlerini tanımlamaya yarar.

İş modeli bir işletmenin;

  • Nasıl kar elde edeceğini
  • Bu parayı hangi değer (ürün/hizmet) ile elde edeceğini
  • Bu değeri hangi müşterilere sunacağını
  • Müşteriler için bu değerin neden önemli ve tercih edilir olacağını
  • Bu ürünü müşterilere hangi kanallarla ulaştıracağını
  • Hangi tedarikçiler ile çalışacağını
  • Finansal kaynakları nereden temin edeceğini

açıklayan stratejidir.

Sivas İşgem, girişimcilerin iş fikirlerinin ön değerlendirmesini yapıp, yapılabilirlik araştırmasını gerçekleştirmek üzere "Kanvas İş Planı" hazırlamaktadır. Bu sayede girişimcinin büyük resmi görebilmesi, belirlediği kriterlerin değerlendirmesini yapabilmesi ve rakiplerini tanıyarak işletmesinde gördüklerini analiz etmesi hedeflenmektedir. Kanvas İş Planı hizmeti iş fikrinin değerlendirmesini yapmak isteyen tüm girişimciler ve firmalar için ücretsiz olarak hazırlanmaktadır.

Kanvas iş planı örneği


Bu içerik 28 Haziran 2020 tarihinde eklendi. 5163 defa incelendi.

Sivas Web Tasarım
Telif hakkı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır.