Burak Küçüker

Hakkında

Hakkında

Proje kapsamında geliştirilen prosesle, atık ekmeklerden doğada çözünebilen polimer üretilecek, plastik sektörünün kullanımı için granül haline getirilecek ve tüm bu süreçlerin sürdürülebilir kılınması ve doğrulanması sağlanacaktır. 

Geliştirilen proseste atık ekmeklerden doğaya zararsız bioplastik hammaddesi (polimer, granül) kullanarak üretim yapılacaktır. Petrol türevi polimerler kuvvetli organik bağlarla bağlı olduğundan doğada çözünmesi neredeyse imkansızdır. Polimerdeki azotik maddeler ise organik olarak şekil verilen polimerde kuvvetli iken doğaya bırakıldığında toprakla olan etkileşimden sonra doğada çözünebilmektedir. Doğrulanmış prosesle nihai ürün oluşturacak, çözünme süreleri ayarlanabilir bir polimer geliştirilebilecektir.

Doğa dostu olmasıyla dikkat çeken Biyo-parçalanabilir polimer belirli koşullar altında parçalanabilir ve toprakta çözünebilir olmasıyla sanayide herhangi bir yeni makina yatırımı gerektirmeden uygulanabilecek ve piyasadaki petrol türevinin yerine geçebilecek bir ürün olacaktır.

Projenin uygulanması ile,

  1. Hali hazırda az bir kısmı sadece yem sanayinde kullanılabilen ve başka kullanım alanı olmayan atık ekmelerin katma değerli ürüne dönüşmesi sağlanacak.
  2. Özellikle tek kullanımlık plastiklerin doğada kaybolmadan yıllarca çevreyi kirletmesi ve canlı hayatına verdiği zararın engellenecek, bunun yanında üretilen ürünlerin toprağa faydalı hale gelmesi sağlanacak.
  3. Çevrenin korunmasına katkı sağlayan ürün ile büyük firmaların sosyal sorumluluklarını yerine getirmelerine fırsat sağlayacaktır.
  4. Opsiyonel olarak farklı renk, kalıp ve dayanımlarda ekstra makina yatırımına gerek duymaksızın ve plastik üreticilerinin mevcut sistemlerinde herhangi bir tıkanıklığa, arızaya vs. sebebiyet vermeyen başta tek kullanımlık plastikler başta olmak üzere tarım sektöründeki plastik ihtiyacına uygun hammadde üretimi yapılacaktır.

Bu içerik 1118 defa incelendi.

Sivas Web Tasarım
Telif hakkı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır.